| OS | ‎Android 14 |
|---|---|
| RAM | ‎4 GB |
| Product Dimensions | ‎16.57 x 7.62 x 0.79 cm; 100 g |
| Item model number | ‎RMX3945 |
| Connectivity technologies | ‎Bluetooth, Wi-Fi |
| GPS | ‎True |
| Special features | ‎6000mAh battery |
| Other display features | ‎Wireless |
| Resolution | ‎720 x 1600 |
| Other camera features | ‎Front, Rear |
| Audio Jack | ‎3.5 mm |
| Form factor | ‎Slider |
| Colour | ‎Jade Green |
| Battery Power Rating | ‎5000.0 |
| Phone Talk Time | ‎46 Hours |
| Whats in the box | ‎USB Cable |
| Manufacturer | ‎Padget Electronics Pvt Ltd |
| Country of Origin | ‎India |
| Item Weight | ‎100 g |
Additional Information
| ASIN | B0FD2X1WJ9 |
|---|---|
| Customer Reviews |
4.4 out of 5 stars |
| Best Sellers Rank |
|
| Date First Available | 1 June 2025 |
| Manufacturer | Padget Electronics Pvt Ltd |
| Packer | Padget Electronics Pvt Ltd A-154C, A BLOCK, SECTOR 63, GAUTAM BUDDHA NAGAR, GAUTAM BUDDHA NAGAR, UTTAR PRADESH, India-201305 |
| Item Dimensions LxWxH | 16.6 x 7.6 x 0.8 Centimeters |
| Generic Name | realme C73 5G |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.