| OS | ‎Android 14 |
|---|---|
| RAM | ‎8 GB |
| Product Dimensions | ‎16.44 x 7.56 x 0.81 cm; 188 g |
| Batteries | ‎1 Lithium Ion batteries required. |
| Item model number | ‎RMX3998 |
| Wireless communication technologies | ‎Cellular |
| Connectivity technologies | ‎5G; 4G LTE; 3G; Wi‑Fi; Bluetooth; GPS |
| GPS | ‎True |
| Special features | ‎5G performance with power‑efficient chipset for smooth apps and gaming, AI triple camera: fast autofocus, Night & Portrait modes, EIS video, All‑day battery with fast charging and smart power optimization, Android + realme UI with privacy controls; dual speakers; sleek build, High‑refresh display with adaptive brightness and eye‑comfort modes |
| Other display features | ‎Wireless |
| Device interface – primary | ‎Buttons, Keyboard, Microphone, Touchscreen |
| Other camera features | ‎Front, Rear |
| Form factor | ‎Bar |
| Colour | ‎Green |
| Battery Power Rating | ‎5000 Milliamp Hours |
| Whats in the box | ‎Charger |
| Manufacturer | ‎‎Oppo Mobiles India Private Limited |
| Item Weight | ‎188 g |
Additional Information
| ASIN | B0CX213ZZM |
|---|---|
| Customer Reviews |
4.2 out of 5 stars |
| Best Sellers Rank |
|
| Date First Available | 4 March 2024 |
| Manufacturer | Realme Mobile Telecommunications (India) Pvt. Ltd.; Registered Office: 3rd Floor, Tower-B, Building No. 8, DLF Cyber City, Gurugram, Haryana 122002; Support (toll-free): 1800-102-2777 (9:00–21:00); Email: service@realme.com., ‎Oppo Mobiles India Private Limited |
| Packer | Oppo Mobiles India Private Limited 5th Floor, Tower-B, Building No. 8, DLF Cyber City, Gurugram, Haryana-122002, India |
| Importer | Oppo Mobiles India Private Limited 5th Floor, Tower-B, Building No. 8, DLF Cyber City, Gurugram, Haryana-122002, India |
| Item Dimensions LxWxH | 16.4 x 7.6 x 0.8 Centimeters |
| Net Quantity | 1.0 count |
| Generic Name | Smart Phone |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.