| OS | ‎Android 14 |
|---|---|
| RAM | ‎8 GB |
| Product Dimensions | ‎16.57 x 7.62 x 0.79 cm; 197 g |
| Batteries | ‎1 AAA batteries required. (included) |
| Connectivity technologies | ‎Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Special features | ‎6000mAh Battery 45W Fast Charge Support |
| Other display features | ‎Wireless |
| Form factor | ‎Bar |
| Colour | ‎Gold |
| Battery Power Rating | ‎6000 |
| Whats in the box | ‎45W Charger, Phone Case, Quick Start Guide, Realme 14X 5G Smartphone, USB data cable |
| Manufacturer | ‎realme |
| Item Weight | ‎197 g |
Additional Information
| ASIN | B0FHWKYR2P |
|---|---|
| Customer Reviews |
4.1 out of 5 stars |
| Best Sellers Rank |
|
| Date First Available | 17 July 2025 |
| Manufacturer | realme |
| Packer | AS Mobiles Private Limited Guttla Begumpet M No 1-65/K/62, Plot No 62 Hyderabad 500081 |
| Item Dimensions LxWxH | 16.6 x 7.6 x 0.8 Centimeters |
| Generic Name | Smartphone |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.